Mye spennende å oppleve denne helgen på Tønsberg Vikingfestival. Foto: Vikingsaga.no

Vikingene har inntatt Tønsberg – her er helgens største opplevelser

Denne helgen er det som om tiden skrus tusen år tilbake i Tønsberg. Langskip legger fra kai, smia gløder, sverd møtes i vikingbryting og markedet fylles av håndverk, musikk og historiefortelling.

Vikingfestivalen fortsetter med et tettpakket program fra fredag kveld til søndag.

Enten du vil prøve deg som viking, høre spennende foredrag eller bare oppleve den helt spesielle stemningen på Vikingodden, er det mye å velge mellom de neste dagene.

Prøv deg som viking

Både barn og voksne kan delta i de populære vikinglekene, der Trollet og Trollto lærer bort gamle leker og utfordringer på Lekeodden.

Den som ønsker en mer fysisk opplevelse, kan prøve glima – vikingenes egen brytekunst. Her blir det både oppvisninger og gratis kurs ledet av svenske Lars Magnar Enoksen, en av Europas fremste eksperter på historisk glima og flerfoldig svensk mester. Kurset passer for alle, uansett alder og erfaring.

Kom tett på vikingskipene

Gjennom hele helgen kan publikum bli med ut på vannet i vikingbåt eller seile med Kristinaskipet. Dette er blant festivalens mest populære aktiviteter og gir en sjelden mulighet til å oppleve hvordan vikingenes skip oppførte seg på sjøen.

Historiene bak vikingtiden

For den historieinteresserte byr helgen på flere spennende foredrag.

Fredag kveld forteller Ragnar Orten-Lie om hvordan båtgraver henger sammen med fremveksten av Tønsberg som handelsplass i vikingtiden.

Lørdag kan publikum bli med inn i den norrøne diktningens verden under workshoppen “Bringing Old Norse Poetry to Life”, der internasjonale forskere viser hvordan edda- og skaldekvad kan ha blitt fremført for over tusen år siden. Her kombineres forskning, fortellerkunst og praktiske øvelser.

Senere lørdag forteller prosjektleder Lars Bill om den eventyrlige reisen til Saga Farmann, vikingskipet som de siste årene har seilt gjennom Europas elver, kanaler og havner som en flytende ambassadør for Tønsberg og norsk vikinghistorie.

Levende håndverk

Festivalområdet bugner av aktiviteter gjennom hele helgen.

Besøkende kan oppleve smie, båtbygging, tekstilhåndverk, runeverksted og mange andre tradisjonelle håndverksteknikker. Samtidig fylles området av levende folkemusikk fra gruppene Bortafor Nordavinden og Musicantus.

Fredag kveld blir det også konsert med Vikinggitar om bord på Saga Oseberg.

En festival for hele familien

Det er kanskje nettopp bredden som gjør Vikingfestivalen til en av sommerens mest populære arrangementer i Tønsberg.

Her kan barna leke vikinger, de voksne fordype seg i historie og foredrag, hele familien kan ro vikingskip – og alle kan avslutte dagen med mat, musikk og marked blant mennesker i historiske drakter.

For den som ennå ikke har tatt turen, er helgen en gyllen anledning til å oppleve hvordan Tønsbergs stolte vikinghistorie vekkes til live.

Våre siste saker her:

Hvem vil starte NærVert i Tønsberg og Færder?
Kan et enkelt HEI gjøre Tønsberg og Færder til et varmere sted å bo? Organisasjonen...
Bil
1200 hestekrefter og 350 km/t: Nå kommer Ferraris råeste til Norge
Ferrari F80, to ekstremt sjeldne Mercedes-Benz CLK GTR og til og med et kjøretøy...
Nå er musegiften borte fra butikkene – slik holder du musene ute
Høsten er høysesong for mus som vil inn i norske hus og hytter. Men i år er...
Stadig flere overlever sitt første hjerteinfarkt
Utsiktene etter et hjerteinfarkt er blitt stadig bedre. Nye tall viser at mer...

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Finn ut mer om hvordan kommentardataene dine behandles.