Canva

Nå skal det bli tryggere å bruke smartklokker og robotstøvsugere

Mange av produktene vi bruker kan kobles mot internett. Det gjør dem mer utsatt for cyberangrep, men nå skal nytt lovverk gjøre det tryggere å bruke både smartklokker og robotstøvsugere.

For å forhindre cyberangrep, svindel og misbruk av personopplysninger har Europakommisjonen innført krav til radioutstyr som har en kobling til internett. Seksjonssjef i Nkom, Frode Målen, mener en skjerping av regelverket er bra:

– Dersom nettet ikke er beskyttet, og utstyret ikke har innebygde sikkerhetsfunksjoner, kan sårbarheten resultere i at den digitale infrastrukturen og enkeltmennesker utsettes for cyberangrep.

Nkom har ansvar for å følge opp dette i Norge, og sender nå nytt forskriftsforslag ut på høring.

Eksempler på produkter som vil omfattes av de nye kravene:

  • Smartklokker
  • Robotstøvsuger
  • Babycall
  • Smarthussystemer
  • Smartplugger
  • Leketøy, som radiostyrte biler
  • Røykvarslere
  • Garasjeportåpnere

– Reguleringen innebærer blant annet krav til design, utvikling og produksjon, og hensikten er å gjøre det vanskeligere for andre å få tilgang til utstyret og misbruke dette. Produkter som selges i EØS etter 1. august 2025 må oppfylle de nye kravene til sikkerhet, sier Målen.

Frode Målen, seksjonssjef i Nkom. Foto: Gunstein Myre Nkom.

Våre siste saker her:

Disse 13 kjendisene er klare for «Skal vi danse»
13 nye kjendiser er klare for «Skal vi danse». Etter at fjorårets jubileumssesong...
Jobbveksten har bremset kraftig: – Farten er for lav
Norske bedrifter skaper langt færre nye jobber enn vi var vant til før pandemien....
Jul
Aurora Gude fra Nøtterøy får ny sjanse i Rampenissen
Aurora Gude fra Nøtterøy røk ut allerede i første episode av «Rampenissen» i...
Inviterer til åpen parsellhage og loppemarked på Nøtterøy
Har du lyst til å dyrke dine egne grønnsaker, eller er du bare nysgjerrig på...

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Finn ut mer om hvordan kommentardataene dine behandles.