Tor Wennesland og Marte Heian-Engdal møtes til samtale om Midtøsten på Papirhuset Teater i Tønsberg.
Tor Wennesland. Foto: Mark Neyman / Government Press Office of Israel, CC BY-SA 3.0, Marte Heian-Engdal Foto: Sturlason/ Kagge forlag

Møtes i Tønsberg for å snakke om krig, diplomati og håpet om fred i Midtøsten

Hvordan havnet Midtøsten i dagens situasjon – og finnes det fortsatt realistiske veier mot en mer fredelig og stabil framtid? Onsdag 26. august møtes historiker Marte Heian-Engdal og tidligere FN-diplomat Tor Wennesland på Papirhuset Teater i Tønsberg for å diskutere en av verdens vanskeligste og mest langvarige konflikter.

Krig, terror, okkupasjon, regionale maktkamper og mislykkede fredsforsøk har gjennom flere tiår preget Midtøsten. Samtidig har Norge hatt en langt større rolle i forsøkene på å skape fred i regionen enn landets størrelse skulle tilsi.

Onsdag 26. august inviteres publikum på Papirhuset Teater til en samtale om hvordan konfliktene i Midtøsten kan forstås – og hvilke muligheter som finnes for en mer fredelig og stabil framtid.

Til Tønsberg kommer to personer som kjenner problemstillingene fra hver sin kant: historiker og forfatter Marte Heian-Engdal og tidligere diplomat Tor Wennesland.

Flere tiår midt i fredsarbeidet

Wennesland har tilbrakt store deler av yrkeslivet tett på internasjonal politikk og konfliktene i Midtøsten.

Han er utdannet teolog og begynte i Utenriksdepartementet på 1980-tallet. Senere har han blant annet ledet Norges representasjonskontor overfor de palestinske selvstyremyndighetene og vært norsk ambassadør til Egypt og Libya.

Fra 2007 til 2008 arbeidet han som rådgiver for Tony Blair, som på det tidspunktet var Midtøsten-kvartettens utsending i regionen.

I desember 2020 ble Wennesland utnevnt av FNs generalsekretær til spesialkoordinator for fredsprosessen i Midtøsten. Dermed fikk han en av de mest sentrale internasjonale rollene i arbeidet med konflikten mellom Israel og palestinerne.

Han hadde FN-oppdraget fram til 2025.

Det betyr også at Wennesland befant seg helt sentralt i det diplomatiske arbeidet da regionen igjen ble kastet ut i en omfattende krig etter Hamas’ terrorangrep mot Israel 7. oktober 2023 og den påfølgende israelske krigføringen på Gazastripen.

Har fulgt Midtøsten gjennom mange år

Marte Heian-Engdal kommer til samtalen med et annet utgangspunkt.

Hun er historiker med doktorgrad i internasjonal historie og har Midtøsten som spesialfelt. Hun har tidligere vært seniorforsker ved Institutt for fredsforskning PRIO og assisterende direktør ved NOREF Senter for internasjonal konfliktløsning.

Heian-Engdal har også undervist ved Universitetet i Oslo, arbeidet med internasjonalt konfliktdiplomati og bodd flere år i Midtøsten.

I dag er hun blant annet forfatter, Aftenposten-spaltist og programleder for podkasten «Pop & politikk».

Hun har tidligere skrevet boka «Et Gazaliv», hvor hun gjennom historien til en palestinsk familie forteller om livet på Gazastripen og områdets politiske historie.

Har skrevet bok om Wennesland

Når Heian-Engdal kommer til Tønsberg denne gangen, har hun med seg en helt fersk bok hvor nettopp Tor Wennesland står sentralt.

«Et helsikes oppdrag: Diplomaten Tor Wennesland og tiårene Norge skulle redde verden» handler om Wenneslands diplomatiske karriere, men også om Norges mangeårige ambisjon om å spille en rolle som fredsnasjon.

Gjennom Wenneslands historie følger boka flere tiår med norsk utenrikspolitikk og fredsdiplomati – fra optimisme rundt fredsprosesser til kriger og konflikter som gang på gang har vist hvor vanskelig diplomatiets oppgave kan være.

Dermed får publikum på Papirhuset møte både mannen som har stått midt i dette arbeidet, og historikeren som har gransket og skrevet historien hans.

Hva skal til for å skape fred?

Det store spørsmålet for samtalen i Tønsberg er likevel ikke bare hva som har skjedd.

Arrangørene ønsker også å rette blikket framover.

Hvordan kan dagens konflikter i Midtøsten forstås? Hvilke historiske og politiske forhold har ført regionen dit den er i dag? Og etter flere tiår med fredsforsøk, kriger og sammenbrudd i diplomatiske prosesser: Hvilke muligheter finnes egentlig for en mer fredelig og stabil framtid?

Det er spørsmål Heian-Engdal og Wennesland skal forsøke å belyse på Papirhuset Teater onsdag 26. august.

I forbindelse med arrangementet blir det også mulig å kjøpe Heian-Engdals nye bok og få den signert.

Våre siste saker her:

Hvem vil starte NærVert i Tønsberg og Færder?
Kan et enkelt HEI gjøre Tønsberg og Færder til et varmere sted å bo? Organisasjonen...
Bil
1200 hestekrefter og 350 km/t: Nå kommer Ferraris råeste til Norge
Ferrari F80, to ekstremt sjeldne Mercedes-Benz CLK GTR og til og med et kjøretøy...
Nå er musegiften borte fra butikkene – slik holder du musene ute
Høsten er høysesong for mus som vil inn i norske hus og hytter. Men i år er...
Stadig flere overlever sitt første hjerteinfarkt
Utsiktene etter et hjerteinfarkt er blitt stadig bedre. Nye tall viser at mer...

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Finn ut mer om hvordan kommentardataene dine behandles.