Torgrim Sørnes

Hvem var de, hvem slaktet de, og hvorfor?

Torgrim Sørnes er nå aktuell med boken “Død og pine”.

Dette er syvende bind i krøniken om de henrettede i Norge. Her dekkes årene 1749-1752, hvor straffe-metodene var mer varierte enn de siden ble – her møter vi mennesker som ble brent på bål, hengt i lenker, halshugget med sverd eller øks og knepet med glødende tenger. Levningene deres ble gravd ned på galgeberg og i villmarken, hoder og kropper heist opp på staker og steiler til mat for fuglene.

Forbryterne i denne boken var alle slags mennesker; fra unge gutter på seksten år til gamle kjerringer som nærmet seg de nitti. Vi møter dem, får høre om deres forbrytelser og følger dem til retterstedet hvor fogden, bøddelen og presten venter på dem.

Torgrim Sørnes (f. 1956) har tidligere skrevet seks bøker om de henrettede i Norge 1752-1876, en biografi over Trondhjems bøddel Mathias Fliegenring og én over Buskerud fylkes første fylkeslege, Jón Gíslason. Sørnes bor på Lørenskog med hustru og hund og planlegger stadig flere bøker i krøniken over de henrettede nordmenn

Våre siste saker her:

Internasjonal kunstfestival gjør Tønsberg og Færder til en utendørs scene
Dans på Verdens Ende, arkitekturinstallasjoner ved Vardås fort og forestillinger...
Konkurstallene skjuler en bekymringsfull trend
Konkursene falt med 13 prosent i andre kvartal 2026. Til tross for dette ble...
Cirkus Arnardo kommer til Tønsberg: Lover magi, spenning og latter
Fra torsdag 23. til søndag 26. juli fylles området ved Svømmehallen i Tønsberg...
Den viktigste oppussingen er kanskje den du ikke ser
Hjemme, blir trolig svaret for de fleste av oss. Konsekvensen av dette er at...

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Finn ut mer om hvordan kommentardataene dine behandles.