Brannsikker hytte i vinterferien

Mange skal på hytta i vinterferien. Da er det viktig at man sjekker at hytta er godt sikret mot brann. Det aller viktigste er å sjekke at røykvarsleren fungerer.

I Norge er det i underkant av 500.000 hytter. I takt med velstandsøkningen har også hyttene blitt større og mer påkostet. Men selv om mange bruker hytta mye, står de fleste hytter ubrukt i flere uker i strekk i løpet av året.

– Derfor kan ikke dette viktige budskapet sies for mange ganger; Hver gang hytta tas i bruk må man sjekke at røykvarsleren fungerer. Batteriet kan ha gått tomt siden forrige gang man sjekket og da virker ikke røykvarsleren, sier Rolf Søtorp, administrerende direktør i Norsk brannvernforening.

– Senere i år skal vi i samarbeid med forsikringsselskapet Tryg og brannvesenet, gå ut til hyttefolket for å slå av en prat om brannsikkerhet. Men allerede nå håper vi at hyttefolket kan ta en kikk på vår sjekkliste og sørge for at hytta er brannsikker, sier Søtorp.

Norsk brannvernforening anbefaler følgende sjekkliste på hytta:

  • Sjekk røykvarslerne hver gang hytta tas i bruk
  • Ha alltid ekstra batterier i reserve
  • Sørg for rikelig tilgang til slokkeutstyr
  • Gå aldri fra levende lys
  • Ikke bruk peis/ovn som tørkestativ
  • Deponer og kast askeavfall på en forsvarlig måte
  • Ikke gå fra hytta med elektriske apparater i bruk
  • Vær ekstra varsom ved bruk av gass. Sjekk utstyr og slanger jevnlig
  • Bruk godkjente fagfolk til utbedringer som krever dette

Våre siste saker her:

Når noen barn er verdt mer enn andre
«Jeg har ingenting imot skeive, men …» “Jeg bryr meg ikke om Pride så...
Har sjefen siste ord om ferien? Her er reglene
Mange er godt i gang med planleggingen av årets sommerferie. Men hvem har egentlig...
Bil
1001 hestekrefter og over 350 km/t: Dette er nye Audi Nuvolari
Audi tar et stort steg inn i superbilsegmentet med den nye Nuvolari – en høyytelses...
Slottsfjell slipper de siste artistene – nå er årets festivalprogram komplett
Forventningene til sommerens Slottsfjell-festival har allerede vært høye etter...

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Finn ut mer om hvordan kommentardataene dine behandles.