I kirker over hele landet vil det denne helgen bli tent lys for å minne de som er døde. Foto: OIe Henrik Kongsvik / Den norske kirke

Allehelgen: Rom for savn

I kirker over hele landet vil det denne helgen bli tent lys for å minne de døde. Mange steder er det tradisjon for å lese opp alle navnene på de som har gått bort det siste året.

Søndag 5. november markeres allehelgen i kirker over hele landet, med mer enn tusen arrangementer.

Gjennom minnegudstjenester, åpne kirker, samtaler og lystenning ønsker kirken å gi rom for sorg, savn og minner – og alle andre følelser som kan komme på en slik dag.

Hver sorg er unik, og alle sørger på sin måte. Det finnes mange ulike måter å markere allehelgen på.

– I kirken er det rom for deg, for din sorg og ditt savn, sier Olav Fykse Tveit som er den ledende biskopen i Den norske kirke.

Mange setter pris på kirkens arbeid for mennesker i sorg. 8 av 10 medlemmer mener at kirken er samfunnsnyttig når den støtter mennesker i sorg.

Finn ut hva som skjer i ditt lokalmiljø på skjerikirken.no eller på menighetens egen nettside.

Våre siste saker her:

Hvem vil starte NærVert i Tønsberg og Færder?
Kan et enkelt HEI gjøre Tønsberg og Færder til et varmere sted å bo? Organisasjonen...
Bil
1200 hestekrefter og 350 km/t: Nå kommer Ferraris råeste til Norge
Ferrari F80, to ekstremt sjeldne Mercedes-Benz CLK GTR og til og med et kjøretøy...
Nå er musegiften borte fra butikkene – slik holder du musene ute
Høsten er høysesong for mus som vil inn i norske hus og hytter. Men i år er...
Stadig flere overlever sitt første hjerteinfarkt
Utsiktene etter et hjerteinfarkt er blitt stadig bedre. Nye tall viser at mer...

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Finn ut mer om hvordan kommentardataene dine behandles.