Barn med kostymer på en scene.
Gode kulturopplevelser. Bildet er fra Marked for Musikk 2021. Foto Lars Opstad

Deler ut nesten 9 millioner til kultur og friluftsliv i Vestfold

Nær 9 millioner kroner skal nå bidra til mer aktivitet, inkludering og levende lokalsamfunn i Vestfold. Samtidig kan et nytt turprosjekt i Tønsberg bli en framtidig attraksjon.

Hovedutvalg for inkludering, idrett og kultur i Vestfold fylkeskommune vedtok 24. mars å dele ut totalt 8.924.461 kroner til en rekke tiltak i regionen.

Pengene går til kulturprosjekter, inkluderingstiltak og friluftsliv – med mål om å skape flere møteplasser og økt aktivitet for innbyggere i alle aldre.

– Løfter hele Vestfold

Leder av hovedutvalget, Jan Birger Løken, er tydelig på betydningen av tildelingene:

– Dette er en dag som virkelig viser hvor mye vi får til gjennom samarbeid. Vedtakene bidrar til å løfte hele Vestfold – fra kultur og frivillighet til friluftsliv og inkludering.

Han trekker særlig frem betydningen for lokalsamfunnene:

– Midlene gir nye muligheter for barn, unge og voksne, og styrker fellesskapene som gjør lokalsamfunnene våre sterke. Vi får mange tilbakemeldinger om at denne støtten er avgjørende for virksomheten, sier Løken.

Viktig rolle for fylkeskommunen

Vestfold fylkeskommune forvalter både statlige og regionale støtteordninger, og spiller en sentral rolle i å sikre aktivitet og tilgjengelighet i hele regionen.

Tildelingene skal bidra til:

  • økt deltakelse
  • flere møteplasser
  • styrking av både frivillige og profesjonelle miljøer

Kan få tretoppvei i Tønsberg

Under møtet ble det også presentert et spennende prosjekt med lokal betydning:

En 845 meter lang, universelt utformet tretoppvei er foreslått i Messeområdet i Tønsberg.

Prosjektet er fortsatt på forprosjektstadiet, men trekkes frem som et mulig nytt reisemål – og et tiltak som kan styrke både hverdagsaktivitet og tilgjengelighet.

Videre arbeid skal skje i dialog med Tønsberg kommune.

Et løft for fellesskap og folkehelse

Tildelingene følger opp Vestfoldplanen og strategien for kultur, reiseliv og opplevelser, hvor inkludering, bærekraft og samfunnsdeltakelse står sentralt.

– Dette er gode investeringer i mennesker og lokalsamfunn. Vi ser frem til å følge resultatene i tiden som kommer, sier Løken.

Disse tiltakene får støtte

Våre siste saker her:

Bil
Klar bil til sommerkjøring
Våren er endelig her, og med 17. mai, grilling, langhelger og sommerkjøring...
Nye karakterer og gamle favoritter i tredje sesong av «Evig singel»
Den populære humorserien Evig singel er tilbake med en tredje sesong – og denne...
Mange kan fortsatt spare mye penger på boliglånet
Nordmenn er blitt mer aktive i bankmarkedet. Én av tre sier de flyttet eller...
Mat
Nå vil «alle» ha norsk asparges fra Hvasser til 17. mai
På Hvasser er våren høysesong – og akkurat nå jobbes det på spreng for å dekke...

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Finn ut mer om hvordan kommentardataene dine behandles.